Hidroponikas audzēšanas ceļvedis
Hidroponikas audzēšanas sistēmas nav nekāds jaunums, pirmās liecības par mūsdienu hidroponikas audzēšanas mākslu ir pieejamas jau 17. gadsimta sākumā, bet tieši šobrīd saistošās tehnoloģijas ir attīstījušās līdz līmenim, kad hidroponikas audzēšana ir kļuvusi par vienu no efektīvākajiem veidiem kā iegūt pārtiku.
Hidroponika ir veids kā videi draudzīgi, lokāli un ātri audzēt pārtiku, tas ir veids kā audzēt pārtiku visa gada griezumā, taupot ūdeni un lauksaimniecības zemi.
Šodienas augu audzēšanas veidiem ir jākļūst efektīvākiem un ilgspējīgākiem, lai strauji augošajam Pasaules iedzīvotāju skaitam būtu pietiekoši daudz pārtikas. Šodien hidroponika ir īstais virziens, lai risinātu šo situāciju.
1. Hidroponikas audzēšanas pamati
Hidroponiskā lauksaimniecība ir augu audzēšanas metode ūdenī, nevis augsnē. Tas var šķist sarežģīts process, taču patiesībā tas ir diezgan vienkārši. Apdomājiet, kas augam ir nepieciešams, lai tas augtu: ūdens, barības vielas, gaiss, gaisma, telpa un laiks. Hidroponiskā audzēšana spēj izpildīt visus šos nosacījumus, nodrošinot trīs lielos makroelementus - slāpekli, fosforu un kāliju, kā arī citas būtiskas uzturvielas, piemēram, magniju un kalciju.
Tā kā hidroponiskā lauksaimniecība tiek praktizēta kontrolētā vidē (to sauc arī par kontrolētas vides lauksaimniecību), tā ir lieliski piemērota audzēšanai telpās. Iekštelpās tiek kontrolēti arī citi augšanas faktori, piemēram, gaiss, gaisma, telpa un laiks. Tas nozīmē, ka jūs varat izveidot hidroponisko fermu jebkurā vietā, piemēram:
- Jebkurā ēkā (noliktavas, skolas, restorāni, biroji, u.c.)
- Pilsētu centros (samazinot nepieciešamos loģistikas resursus augu piegādēm)
- Ekstrēmālos klimatiskos apstākļos (arktika, tuksnesis)
Vertikālā augu audzēšana - audzēšanas veids, kur audzētājs maksimāli efektīvī ekspluatē pieejamo telpu. Augi tiek audzēti izmantojot speciālas Hidroponikas audzēšanas sistēmas. Growinfarms pamatdarbība ir šo sistēmu ražošana, uzstādīšana un apkalpošana.
Ko var izaudzēt Hidroponikas audzētavā
Hidroponiskās audzētavās (fermās) var audzēt dažādus augus, bet vislabāk piemēroti ir zaļie lapu dārzeņi, jo tā vietā, lai savu enerģiju ieguldītu lielās sakņu sistēmās, zaļie lapu dārzeņi izmanto šo enerģiju lapu audzēšanai.
Šeit ir daži piemēri no produktu veidiem, ko var audzēt hidroponiskajā saimniecībā:
- Salāti (piemēram, romiešu, sviesta)
- Zaļumi (piemēram, spināti, lapu kāposti, rukola)
- Garšaugi (piemēram, piparmētra, baziliks, koriandrs)
- Mikrozaļumi (piemēram, mikro brokoļi, sarkanās skābenes)
- Zemenes, tomāti, gurķi, pupas....
Ko nevar izaudzēt Hidroponikas audzētavā
Izmantojot hidroponiku, jautājums nav tik daudz par to, ko jūs varat vai nevarat audzēt, bet gan par to, vai hidroponika ir visefektīvākais veids kā audzēt konkrētu augu kultūru. Paturot to prātā, ziedošiem dārzeņiem, piemēram, zemenēm un tomātiem, ir papildu apsvērumi, piemēram, apputeksnēšana, kas jāņem vērā, ja tos paredzēts audzēt visu gadu.
Citus dārzeņus, piemēram, sakņu dārzeņus, tostarp kartupeļus un sīpolus, ekonomiski izdevīgāk ir audzēt augsnē. Ir svarīgi ņemt vērā konkrēta auga augšanas ciklu un
vēlamā dārzeņa svaru. Piemēram, brokoļu galviņas aug lielas un smagas, tāpēc
tās ir slikta izvēle hidroponiskai audzēšanai. Brokoļu mikrozaļumi ir lieliska
alternatīva hidroponikas audzētājiem, kuri vēlas paplašināt produktu
piedāvājumu
2. Ieguvumi piekopjot Hidroponikas lauksaimniecību
Hidroponiskajai lauksaimniecībai ir daudz priekšrocību salīdzinājumā ar tradicionālo lauksaimniecību. Lai gan Growinfarms izpratnē hidroponikas sistēmas nav paredzētas, lai pilnībā aizstātu tradicionālās metodes, drīzāk, tās piedāvā vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar ierasto augu audzēšanu augsnē, tostarp mazāku ūdens, zemes, darbaspēka un ķīmisko vielu izmantošanu.
Tie sniedz arī papildus labumu, jo produkciju var audzēt arī tur, kur atrodas patērētājs.
Audzējiet visu gadu
Daudzos klimatiskajos apstākļos (arī Latvijā) augu audzēšana - visa gada garumā - tradicionālās lauksaimniecības izpratnē nav iespējama, jo dārzeņi nevar izdzīvot ekstremālos apstākļos. Growinfarms Hidroponikas sistēmas, kopā ar kontrolējamiem vides apstākļiem, nodrošinās Jūs ar ražu arī Decembrī un Janvārī.
Mazāks ūdens patēriņš
Hidroponiskās sistēmas izmanto līdz pat 10 reizēm mazāk ūdens nekā tradicionālās kultūraugu laistīšanas metodes. Kā arī Growinfarms hidroponikas sistēmas ūdens cirkulācija notiek slēgtā sistēmā (ļaujot ūdeni izmantot atkārtoti) - hidroponika ir pat ļoti ūdens efektīva.
Mazāka platība
Vēl viens ierobežojošs resurss tradicionālajā lauksaimniecībā ir aramzeme. Tradicionālajai lauksaimniecībai uz aramzemes ir tikai viens stādīšanas slānis un tāpēc ir nepieciešamas lielas platības, lai iegūtu lielāku ražu. Izmantojot hidroponisko lauksaimniecību, Jums paveras iespēja izmantot arī vertikālās telpas priekšrocības, audzējot augus vienu virs otra.
Mazāks darba resurss
Hidroponiskā lauksaimniecība ir mazāk darbietilpīga, tā ļauj saražot vairāk pārtikas izmantojot mazāku cilvēku darba resursu. Arī darba specifika ir atšķirīga - par labu hidroponikas lauksaimniecībai, jo darba darītāji atrodas tīrā vidē.
Mazāk ķimikāliju
Tas gan nenozīmē, ka visas ķīmiskās vielas tradicionālajā lauksaimniecībā ir kaitīgas, bet gan to, ka patērētāji biežāk un biežāk cenšas izvēlēties bioloģiski tīrāku produktu. Hidroponiskās fermas - kontrolētā augšanas vidē - sniedz iespēju vieglāk izsekot augu augšanas procesiem, turklāt, augi spēj augt ātrāk un ir mazāk pakļauti stresam, jo ir mazāks kaitēkļu spiediens. Kopsummā apstākļi ir labāki gan audzētājiem, gan patērētājiem, jo ir ātrāka raža un mazāk ķimikāliju - potenciālo kaitēkļu ārstēšanai.
3. Hidroponika vai augsne
Vai hidroponiskā audzēšana ir labāka par augsnes audzēšanu? Vai otrādi? Mēs esam daudz dzirdējuši šo jautājumu, un īsā atbilde ir tāda, ka tas ir atkarīgs no daudziem dažādiem faktoriem, tostarp no konkrētajām kultūrām, kuras mēģināt audzēt, un no reģiona, kurā dzīvojat, klimata. Tā vietā, lai domātu par hidroponiku vai augsni, tie būtu jāuzskata par viens otru papildinošiem pārtikas ieguves avotiem. Abiem augu ieguves avotiem ir viena misija - pabarot cilvēci.
Salīdzināsim hidroponiskās un augsnes audzēšanas atšķirības.
Oglekļa sekvstrācija
Oglekļa sekvestrācija nozīmē, ka augsne ilgu laiku var uzglabāt sevī oglekli, lai tas netiktu izdalīts atmosfērā kā CO2. Dažas lauksaimniecības metodes rada lielāku oglekļa sekvestrāciju nekā citas (piemēram, intensīva zemes apstrāde atbrīvo daudz uzkrātā oglekļa), bet zinātnieki uzskata, ka ar augsnes sekvestrāciju vien nepietiek, lai cīnītos pret klimatiskajām pārmaiņām. Būtiskas ir arī citas izmaiņas siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai.
Hidroponiskā audzēšana neuzglabā oglekli, tomēr tā var palīdzēt samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, samazinot attālumu, kas jātransportē un izmantojot atjaunojamo enerģiju augšanas procesa nodrošināšanai.
Ātrums
Ja jūsu galvenās rūpes ir panākt, lai jūsu produkts ātrāk nonāktu tirgū, tad hidroponiskajai audzēšanai ir izteiktas priekšrocības salīdzinājumā ar augsnes audzēšanu. Izmantojot hidroponiku barības vielas tiek nogādātas tieši sakņu sistēmā, tas ļauj augiem veltīt vairāk enerģijas lapu audzēšanai, jo tie pastāvīgi saņem nepieciešamās barības vielas. Piemēram, hidroponiski audzēti salāti ir gatavi novākšanai, jau pēc 30 dienām, nevis 60 dienām, kā tas parasti ir nepieciešams, kad audzē augsnē.
Klimats
Kāds nākošgad būs klimats Latvijā? Norvēģijā? Islandē? Atbilde uz šo jautājumu
noteiks, cik dienas jums būs iespēja audzēt labību bez sala, sausuma, plūdiem un citiem
sliktiem augšanas apstākļiem. Šeit hidroponikai ir nepārprotamas priekšrocības,
jo jūs variet audzēt visu gadu neatkarīgi no klimata apstākļiem.
Augot augsnē, sakņu sistēmas bieži ir daudz lielākas un augi var būt mazāki, jo tie izstiepjas un meklē barības vielas, kas nav tik viegli pieejamas kā hidroponiskajos augos. Ideālos augsnes apstākļos tas var neradīt bažas, jo bagāta augsne ļauj augiem zelt un augt gan lapas, gan saknes.
Augsnes stāvoklis
Ar uzturvielām bagātu augsni ne vienmēr var atrast un ne visi augsnes apstākļi būs ideāli piemēroti visām augu sugām. Izmantojot Growinfarms hidroponikas audzēšanas sistēmu, augam nepieciešamās īpašās barības vielas tiek piegādātas ar ūdens šķīdumu, tādējādi tiek kontrolēts barības vielu veids un daudzums. Tas nozīmē, ka Jums ir iespēja audzēt to, ko vēlaties, kur vēlaties, neņemot vērā augsnes apstākļus.
Zeme
Vai jums ir aramzeme, kuru varētu izmantot audzēšanai? Nav noslēpums, ka zeme ir dārga un ne vienmēr pieejama. Acīmredzama hidroponikas priekšrocība salīdzinājumā ar augsnes audzēšanu ir tā, ka tai nav nepieciešami lieli un dārgi zemes gabali - hidroponikas fermas var izmantot pat darbnīcas un citas nepietiekami izmantotas pilsētas zemes. Growinfarms audzēšanas sistēmu ir iespējams ievietot jūras konteinerī, kuru attiecīgi var novietot pilnīgi jebkur.
Šķirņu dažādība
Lai gan jūs varētu audzēt visu veidu augus hidroponiski, reizēm, tam vienkārši nav ekonomiskā pamatojuma. Atsevišķus sakņu dārzeņus un puķu augus ekonomiskāk audzē ārā augsnes apstākļos. Hidroponikas tehnoloģiju izpētei turpinoties, iespējams, kādu dienu hidroponiskajā sistēmā varēs ekonomiski izaudzēt vēl lielāku produkcijas dažādību.
4. Nepareizi uzskati par hidroponikas audzēšanas sistēmām
Šie ir trīs galvenie maldīgie priekšstati par hidroponisko audzēšanu.
Ar hidroponisko audzēšanu var audzēt tikai salātus
Tas tā nav - hidroponiskās sistēmas ir attīstījušās, lai tās varētu audzēt ne tikai salātus, piemēram, var audzēt dažādu veidu spinātus, lapu kāpostus, rukolu, Āzijas zaļumus, dažādus garšaugu maisījumus, zemenes, tomātus un gurķus.
Sarakstā pārsvarā ir lapu zaļumi, jo tie spēj ātri un droši augt hidroponiskajās sistēmās. Atcerieties, ka svarīgākais ir izvērtēt vai konkrētās augu kultūras izaudzēšanai tieši hidroponika būs efektīvākais veids. Growinfarms hidroponikas speciālisti var Jums palīdzēt izvērtēt hidroponikas audzēšanas sistēmas piemērotību Jūsu vēlmēm, kā arī Growinfarms var izstrādāt individuālus hidarponikas audzēšanas risinājumus.
Audzēšanai ir nepieciešama speciāla izglītība
Hidroponikas sistēmās audzēti augi garšo jocīgi
Gluži otrādi - hidroponiskajā sistēmā augi tiek nodrošināti ar visu, kas tiem nepieciešams veselīgai augšanai - piemērotas barības vielas, ūdens, CO2, gaisma, siltums, kā arī tiem nav nepieciešami dažādi pesticīdi. Augi garšo lieliski!
5. Kā kļūt par hidroponikas audzētāju?
- Sazinieties ar Growinfarms, SIA pārstāvjiem un izstāstiet savas vēlmes.
- Growinfarms, SIA Jums sagatavos atbilstošas hidroponikas sistēmas un vides kontroles risinājuma piedāvājumu, kas iekļaus sistēmas uzstādīšanas un apkalpošanas pakalpojumu (kā izvēles opcijas).
- Izpētiet iespējamos augu realizācijas jeb pārdošanas kanālus vai izmantojiet esošos.
- Noslēdziet līgumu ar Growinfarms, SIA par iekārtu piegādi/uzstādīšanu/apkalpošanu
- Iestādiet savu pirmo sēklu